2018-11-15
TOP 3 zabawy dla brata i siostry w wieku przedszkolnym
Rodzice mający kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym doskonale wiedzą, jak bardzo maluchy mogą być absorbujące. Zwłaszcza, że w tym wieku często dochodzi do najróżniejszych spięć i konfliktów, które nierzadko kończą się krzykami, a nawet płaczem. Na szczęście jest sporo zabaw, takich jak odgadywanie zawodów przy pomocy figurek, które sprawią, że zarówno młodsze jak i starsze przedszkolaki spędzą wspólnie mnóstwo czasu, nawet nie myśląc o tym, żeby się kłócić.
Dla rodziców te chwile spokoju będą nieocenione, a i dzieci bardzo skorzystają na wspólnym spędzaniu wolnych chwil.
Namiot
Nawet, jeśli dzieci mają własne pokoje, łóżka i biurka, to namiot zawsze będzie tajemniczym miejscem, krainą, do której dorośli mogą wejść jedynie na zaproszenie. Taki namiot można rozłożyć w kącie pokoju, dla zapewnienia wygody wyłożyć od wewnątrz gąbką czy dywanem. Jeśli pojawi się w domu to przez wiele następnych dni można się spodziewać ciszy i spokoju. Wspólne przeżywanie niezwykłych historii z morałem o znaczeniu dobra i zła, czytanie książeczek czy opowieści to tylko niektóre rzeczy, które można robić w takim fantastycznym miejscu.
Układanie klocków
Trochę miejsca na podłodze, duże pudełko klocków - i na kilka godzin jest w domu pełny spokój. Wspólne układanie klocków to jedna z ulubionych zabaw przedszkolaków, przy której potrafią spędzić mnóstwo czasu. A możliwości w tym względzie są naprawdę duże. Można kupić dzieciom klasyczne klocki plastikowe, dzięki temu, że mają dość mocne połączenie to da się z nich zbudować naprawdę imponujące konstrukcje. Klocki drewniane wymagają więcej skupienia i ostrożności, ale też świetne można się przy nich bawić. Wreszcie do wyboru są najróżniejsze klocki Lego, przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.
Mała orkiestra
To z kolei jest propozycja dla rodziców o dużych pokładach tolerancji i odporności na hałas. Przedszkolaki uwielbiają "artystyczną twórczość", warto więc raz na jakiś czas pozwolić im na coś takiego. Za instrumenty muzyczne mogą posłużyć na przykład garnki, pokrywki i drewniane łyżki, można też wykorzystać butelki wypełnione grochem czy innymi małymi przedmiotami. Trzeba przy tym tylko uważać, żeby w czasie takiego twórczego grania nic nie zostało uszkodzone. Warto poprosić o przygotowanie wspólnego występu dla rodziców, dzięki temu rodzeństwo będzie musiało się zaangażować w wymyślenie repertuaru i późniejsze wspólne wykonanie przygotowanych utworów.
To tylko niektóre propozycje, które zapewnią rodzeństwu mnóstwo frajdy i zabawy. Możliwości jest znacznie więcej, warto od czasu do czasu podrzucić maluchom jakiś pomysł, na przykład z czasów swojego dzieciństwa, gdy królowały samochodowe rajdy czy zabawy w leśnika zabawkami leśnymi. Aby się dobrze bawić, nie trzeba kupować drogich zabawek, często po prostu wystarczy wyobraźnia.