Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-11-15

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka poprzez zabawę?

Okres dziecięcy to przede wszystkim beztroska zabawa, przynajmniej tak się większości z nas kojarzy. Jednak w trakcie tej zabawy maluchy nabierają wielu cennych umiejętności, które później mogą wykorzystać w dorosłym życiu. Podejmując różne decyzje uczą się samodzielności, ale też odpowiedzialności za podjęte wybory. Zabawa świetnie kształtuje charakter, ma także duży wpływ na rozwój  wyobraźni. Dlatego też rolą dorosłych jest przede wszystkim pozwolenie dzieciom się bawić, ale też takie ukierunkowanie tych zabaw, żeby maluchy jak najwięcej skorzystały.


Dlaczego zabawa jest tak ważna w życiu dzieci?


Dzieci potrzebują codziennej zabawy, jest bowiem ogromnie ważna dla ich prawidłowego rozwoju. Jak pokazują liczne badania, zdobywane w młodym wieku umiejętności stanowią bazę, na której będą się opierać sukcesy w dorosłym życiu. Młode umysły są bardzo chłonne, niezwykle szybko uczą się nowych rzeczy, kojarzą fakty i wykorzystują kreatywne myślenie. W czasie ciekawych, inspirujących zabaw dzieci rozwijają myślenie abstrakcyjne dzięki odpowiednio dobranym do tego zabawkom, np. koparkom dla dzieci. Mogą zwizualizować sobie w ten sposób działania konkretnych sprzętów. Zdolności manualne najlepiej rozwijać, dzięki poręcznym pojazdom użytkowym, których każdy fragment  można dotknąć i sprawdzić jak działa. Dzieci w ten sposób mogą do woli eksperymentować z najróżniejszymi rozwiązaniami, czasami bardzo nieszablonowymi.

Niestety nauka w szkole to przede wszystkim uczenie się na pamięć, nierzadko bez możliwości pełnego wykorzystania drzemiącego w dzieciach potencjału. I właśnie podczas zabawy można ten potencjał wykorzystać, uruchomić wyobraźnię i bardzo przyjemnie spędzić przy tym czas, np. aranżując plac budowy maszynami budowlanymi. Ten okres, spędzony na rysowaniu, wymyślaniu niezwykłych przygód czy rozwiązywaniu łamigłówek w pewnym momencie zaprocentuje w formie otwartości na świat i kreatywności w działaniu.


Jak przez zabawę rozwijać wyobraźnię?


Aby zabawa spełniała swoją edukacyjną rolę i pomagała w rozwijaniu wyobraźni, musi być przede wszystkim bezpieczna, ale warto też zadbać o to, żeby nią odpowiednio pokierować. Rodzice mogą, a nawet powinni uczestniczyć w spędzaniu wolnego czasu ze swoimi pociechami, ale nie powinni przejmować za bardzo inicjatywy. Należy też zadbać o to, żeby dzieci miały odpowiednie warunki do twórczej zabawy. Tu ważną rzeczą jest ograniczenie mebli i ilości przedmiotów wokół nich, które mogą rozpraszać uwagę. Warto też ograniczyć dostęp do komputera, tabletu i telewizora.

Zabawa to dla dzieci okazja do nauczenia się wielu nowych rzeczy - radzenia sobie w trudnych sytuacjach, budowania poczucia własnej wartości czy samodzielnego rozwiązywania pojawiających się problemów. Uczestnicząc w niej warto dać się dziecku wykazać, tłumacząc różne aspekty, jednocześnie pozwalając mu podejmować decyzje. I na pewno nie można się bać nieszablonowych rozwiązań i pomysłów. To właśnie one są największym potencjałem maluchów. Jeśli dziecko za młodu rozwinie swoją wyobraźnię, to na pewno przyda się ona w dorosłym życiu.

Polecane

pixelpixelpixelpixel