Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-10-25

Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa i zasad BHP?

zabawki dla chłopcówKursy BHP i pierwszej pomocy, choć mogą uratować czyjeś życie, nierzadko wywołują wśród dorosłych poczucie ogólnego znudzenia. Rodzi się zatem pytanie, czy warto wpajać te wartości maluchom? Oczywiście, że tak! Nie od dziś bowiem wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Im szybciej zaczniemy uczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa i BHP, tym mądrzej będą zachowywać się w sytuacjach zagrożenia.

Rodzic nie może być strażnikiem swojego dziecka

Każdy, kto posiada dzieci doskonale wie, z jak wielkim trudem przychodzi malcom usiedzenie kilku minut w ciszy i bezruchu. Wystarczy tylko na chwilę spuścić je z oczu, aby zobaczyć popis kreatywnych pomysłów, nie zawsze mających wiele wspólnego z bezpieczeństwem. Z racji swoich codziennych obowiązków, rodzic nie może na każdym kroku strzec swojego dziecka. Jak wiadomo, dzieci mają różne pomysły. Szczęście, kiedy kończą się na powierzchownych otarciach. Nie zawsze jednak scenariusz jest tak łaskawy... Dlatego od najmłodszych lat warto wpajać maluchom zasady bezpiecznego zachowania się w danej sytuacji. To inwestycja w jego zdrowie, która nierzadko może uratować jego życie.

Nauka przez zabawę

Wiedza na temat bezpiecznych zachowań w domu, szkole czy na podwórku nie przyjdzie sama. Rodzic musi swoją pociechę tego nauczyć. Jednak mówiąc o nauce nie możemy mieć przed oczyma tradycyjnego wykładu na temat tego, co jest dobre, a co złe. Taka pogadanka, z góry nastawiona na słuchanie, nie wniesie nic pozytywnego. Co więcej, znudzi dziecko, w efekcie czego myślami będzie krążyć po całkiem innym świecie – niekoniecznie związanym z zasadami bezpiecznego zachowania. Jak zatem wpajać maluchom tę wiedzę? Oczywiście przez zabawę! Taka forma najlepiej trafia do dzieci.

Gry edukacyjne

Na rynku znajdziemy szeroki wybór gier edukacyjnych, które nie tylko nauczą, ale również utrwalą zdobyte wiadomości z zakresu bezpiecznych zachowań. Ich atutem jest fakt, że przyzwyczajają maluchy do odpowiednich działań, kreując nawyki dotyczące właściwych zachowań. Co więcej, gry wyzwalają w dziecku doświadczenia, jakie są potrzebne do świadomego postrzegania rzeczywistości. Nakłaniają do podejmowania samodzielnych decyzji, jak również do zgodnego współdziałania w zespole.

Książeczki

Znajdujące się w książeczkach historyjki obrazkowe poświęcone problematyce bezpiecznych zachowań stanowią idealny moment do rozmów z dziećmi. Ich treść może być tematem prawdziwej dyskusji, w której każdy z uczestników zadaje pytania i udziela odpowiedzi, przy okazji wyciągając wnioski. Rysunki wywierają znaczący wpływ na pobudzanie wyobraźni, uwagi i spostrzegawczości.
pixelpixelpixelpixel