Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-09-04

Dlaczego zabawa w odgrywanie ról jest wartościowa dla dziecka?

Czynnikowi zabawy w życiu dziecka przypisuje się ogromne możliwości - współczesna pedagogika i psychologia udowadniają, że jest to podstawowa forma aktywności dziecka, która w sposób dobitny kształtuje jego osobowość, uczy nazywać emocje, socjalizuje i nakreśla granice. W procesie zabawy dzieciaki zdobywają cenne umiejętności społeczne, jak współpraca i zaangażowanie. Bawienie się w odgrywanie ról ma tu swoje istotne znaczenie, pozostając lekcją empatii i pokazania dziecku wielu rozmaitych perspektyw spojrzenia na świat. Maluchy utożsamiając się z konkretną postacią, wchodząc w funkcję danego zawodu - magazyniera, budowlańca, ogrodnika czy ratownika - zdobywają wiedzę, jak wygląda praca tego typu profesjonalistów. Scenki pobudzają kreatywność i pomagają dookreślić świat, a że odbywają się w bardzo lekkostrawnej formie, tj. z użyciem atrakcyjnych zabawek, są przez dzieci uwielbiane i nie są traktowane jako praca czy nauka. Brudery radzi, jakie zabawki do odgrywania ról rozwiną umiejętności i wyobraźnię dzieci.

Propozycje zabawek, które uczą zawodów

Zabawa ma funkcję poznawczą, nazywa świat. Dzieci są niezwykle chłonne i rolą rodziców czy opiekunów jest nauczenie tego świata. Jak to zrobić? Umiejętnie, czyli podsuwać wartościowe rozwiązania - zapisywać na zajęcia, uczące ekspresji, jak taniec czy pomagające rozładować emocje - jak basen czy piłka nożna. Wybierając zabawki, warto skupić się na tych, które poprzez odgrywanie ról, najpierw zaznajomią z konkretną profesją, uzmysławiając młodszemu chłopcu czy dziewczynce, że mechanik zajmuje się naprawą samochodów i innych pojazdów. Magazynier czy kurier trudnią się pracami związanymi z logistyką, załadunkiem towarów, a hodowca koni to osoba, która obok pasji do tych zwierząt, udziału w zawodach, może np. zajmować się pracą z niepełnosprawnymi dziećmi. Bawiąc się z podopiecznymi zabawkami tematycznymi i wchodząc “w buty” danej postaci, można pokazać im też blaski i cienie danej profesji czy dziedziny. Obserwując zabawę starszych dzieciaków, które poruszają się figurkami czy zakładają akcesoria, właściwe dla danego zawodu, jak kask budowlany i wsłuchując się w dialogi, można zwrócić uwagę, na to, co aktualnie dziecko przeżywa. Jak wyraża swoje emocje. Poza wszystkim zabawa jest przednia, dzięki czemu pociecha chce więcej, więc z każdym razem poszerza swoje horyzonty, zmieniając zakres swojej orientacji w świecie zawodów czy przyrody.

Jak kształtować w dziecku empatię? - postaw na zabawki od Brudery

Za wrażliwość w dużej mierze odpowiedzialne są geny, ale można ją kształtować. Dom, jako miejsce socjalizacji dziecka, może ugruntować w nim postawy prospołeczne czy reakcje na konkretne sytuacje. Zabawki mogą tutaj mieć swój wpływ, a przyjmowanie konkretnych ról podczas tego rodzaju aktywności, daje rodzicom narzędzie, by tłumaczyć dziecku takie emocje, jak ból, smutek, ciekawość czy to, co wiąże się z danym zawodem. Wybierając odpowiednie zabawki stwarzamy możliwości do rozmowy. I tak tłumacząc maluchowi, że gdy wydarzy się wypadek i ktoś potrzebuje pomocy, to lekarz czy ratownik są tymi osobami, które jej udzielą, że taka sytuacja wiąże się z cierpieniem, ale opieka służby medycznej, uratuje niejedno życie, warto zrobić to poprzez zabawę. Figurka ratownika i pacjentki pozwoli zainscenizować nakreśloną sytuację, a w zabawie - dziecko nie odczuje, że komunikujemy mu o trudnych emocjach. Tu w zależności od wieku dziecka, proces ten można rozwijać, mówiąc o wrażliwości i poczuciu współczucia dla chorego, czy opowiadając o zawodach medycznych. Zabawa w rolnika może być przyczynkiem do rozmowy o związku człowieka z naturą, o jego relacjach z przyrodą, wzajemnych zależnościach. Możliwości jest wiele - Brudery, zapewniając szeroki wachlarz tematycznych zabawek dla chłopca i dziewczynki, wychodzi tym potrzebom naprzeciw.

Polecane

pixelpixelpixelpixel