Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-11-21

Jak uczyć dziecko szacunku do przyrody?

O przyrodę powinien dbać każdy z nas, bez względu na to, czy jest osobą młodszą, czy starszą. To dbanie przejawia się w różny sposób, chociażby poprzez nie pozostawiania śmieci w lasach, oszczędzania energii czy nie niszczenia zieleni. O ile dorośli wiedzą, jakie reguły w tym zakresie panują, o tyle dzieci muszą się ich nauczyć. To rolą rodziców, opiekunów i nauczycieli jest pokazanie młodym ludziom, jak piękny jest otaczający nas świat, a także wyrobienie w nich wrażliwości i szacunku dla niego.


Zabawa, ale i nauka


Małe dzieci przede wszystkim uczą się przez zabawę. I właśnie to jest jeden z najlepszych sposobów na to, żeby poznawały otaczający nas świat. Jeśli dorośli mogą wziąć udział w takich harcach, to tym lepiej - im także przyda się parę chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Przede wszystkim można pomyśleć o różnego rodzaju rozrywkach ruchowych w lasach, parkach czy nawet ogrodach. W każdym z tych miejsc można spotkać fascynujące rośliny i zwierzęta, bytujące w ich naturalnym środowisku. W plenerze możliwa jest  inscenizacja różnego rodzaju gier o tematyce ekologicznej, czy rozmaitych przedstawień i konkursów z udziałem ulubionych zabawek dziecka, np. maszyn leśnych czy maszyn rolniczych. Dzieci w taki sposób znacznie szybciej i efektywniej się uczą, pozostając dłużej skupione. A przy takiej okazji można im przekazać mnóstwo praktycznych zasad, których wpojenie zaprocentuje, jak już będą dorosłe.


Przygoda z przyrodą


Doskonałym sposobem na poznawanie przyrody są też różnego rodzaju wycieczki, organizowane w górach czy lasach. Takie oderwanie od cywilizacji będzie świetną okazją do tego, żeby pokazać maluchom piękno otaczającego świata, a przy okazji nauczyć je podstawowych zasad postępowania. Szacunek dla otaczającego nas świata przejawia się przecież w naszym codziennym zachowaniu. I właśnie to dzieci powinny je poznać. Na takich wycieczkach warto uświadomić maluchom, że las czy łąka jest domem dla zwierząt, których nie należy płoszyć ani im przeszkadzać. Tak samo nie powinno się deptać kwiatów i roślin, a także schodzić z wytyczonych ścieżek. Dużą uwagę należy zwrócić na problem pozostawiania śmieci, które w niektórych przypadkach mogą być wręcz dużym zagrożeniem. Jeśli wszystkie te wiadomości wplecie się w plenerowy wyjazd to zaszczepi się w dzieciach pasję poznawania przyrody i szacunek dla niej.zabawa dzieci jesień


Dorośli najlepszym przykładem


Ucząc dzieci odpowiedzialnego kontaktu z przyrodą trzeba pamiętać o tym, że mówienie nic nie da, jeśli słowa nie zostaną potwierdzone czynami. Maluchy mają bowiem doskonałą umiejętność uczenia się przez obserwację i poznawania, szczególnie wyłapując momenty, kiedy teoria nie pokrywają się z tym jak postępujemy w rzeczywistości. Dlatego też nie ma innego wyjścia, jak samemu stosować się do wszystkich przekazywanych zasad. I na co dzień ich przestrzegać. Jeśli tylko będzie się mówić o tym, żeby nie śmiecić, ale sami nie będziemy stosowali się do tych wytycznych, np. pozostawiając butelki i papierki po biwaku, to w taki sposób na pewno niczego dzieci się nie nauczy. W praktyce takie wspólne, ekologiczne podejście do przyrody wyjdzie wszystkim na zdrowie, zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom.

Polecane

pixelpixelpixelpixel